ویژه برنامه «یاد یار» برگزار می‌شود

ویژه برنامه «یاد یار» به مناسبت فرا رسیدن دوازدهم اردیبهشت سالگرد شهادت آیت الله مرتضی مطهری، سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ در خانه‌موزه شهید مطهری برگزار می‌شود.
photo_2023-05-02_10-17-00

به گزارش روابط عمومی بنیاد شهید مطهری به نقل از خبرگزاری مهر، ویژه برنامه «یاد یار» به مناسبت فرا رسیدن دوازدهم اردیبهشت سالگرد شهادت معلم و فیلسوف شهید، آیت الله مرتضی مطهری، روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ با حضور خانواده معزز شهید مطهری، جمعی از چهره‌های علمی، دینی و همچنین دوستداران و اندیشمندان حوزه فرهنگ و هنر در محل خانه موزه شهید مطهری برگزار می‌شود.

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، علی لاریجانی عضو شورای انقلاب فرهنگی، غلامی استاد دانشگاه، پژوهشگر و مطهری‌شناس و حجت الاسلام مصطفی رنجبر به عنوان سخنران در این برنامه حضور دارند.

رونمایی کتاب شعر همسر آیت الله مطهری همراه با یادبود این بانوی فداکار به پاس سال‌ها صبر و بردباری و همراهی با استاد شهید، پخش چند کلیپ از زندگینامه و آثار استاد مطهری، شعرخوانی شاعران نام‌آشنا و … از جمله بخش‌های مختلف ویژه برنامه بزرگداشت هفته معلم با عنوان «یاد یار» است.

شهید مرتضی مطهری متولد ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ هجری شمسی در فریمان، استاد فلسفه و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود، وی قبل از انقلاب اسلامی استاد دانشگاه تهران بود و بعد از انقلاب به ریاست شورای انقلاب منصوب شد.

مهمترین خدمات مطهری در طول حیاتشان ارائه ایدئولوژی اصیل اسلامی از طریق درس و سخنرانی و تألیف کتاب است. این امر به خصوص در سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ به خاطر افزایش تبلیغات گروه‌های چپ و پدید آمدن گروه‌های مسلمان چپ زده و ظهور پدیده التقاط به اوج خود می‌رسد، در این سال‌ها استاد شهید با همکاری تنی چند از شخصیت‌های روحانی، «جامعه روحانیت مبارز تهران» را بنیان می‌گذارد.

شهید مطهری به یک نهضت اسلامی معتقد بود و برای اسلامی کردن محتوای نهضت تلاش‌های ایدئولوژیک بسیاری کرد. از جمله مهمترین این اقدامات می‌توان به کمک به تأسیس حسینیه ارشاد در سال ۱۳۴۶ اشاره کرد.

مطهری ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۵۸ پس از بازگشت از یکی از جلسات فکری سیاسی توسط یکی از اعضای گروه فرقان ترور شد و به شهادت رسید.

امام خمینی (ره) در پیام تسلیت خویش به مناسبت شهادت استاد فرمودند: «مطهری شخصیتی بود که عمر شریف و ارزنده خود را در راه اهداف مقدس اسلام صرف کرد و با کجروی ها و انحرافات مبارزه سرسختانه کرد.»

این برنامه فردا سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت از ساعت ۱۶ برگزار می‌شود.