فعالیت‌های بنیاد

شمه‌‌ای از فعالیت‌‌های بنیاد علمی و فرهنگی شهید مطهری:

1. فعالیت‌‌های پژوهشی

 الف. کتاب

انتشارات «ندای فطرت» وابسته به بنیاد شهید مطهری تاکنون آثار مختلفی را منتشر کرده است. فهرست این کتاب‌‌ها را می‌‌توانید در اینجا (انتشارات ندای فطرت) ملاحظه کنید.

آخرین کتاب‌‌های منتشر شده (بهار 98):

1.          مطهری و مسئله جدید اصالت وجود

2.          استاد مطهری و نقد مبانی فمینیسم

کتاب‌‌های در دست انتشار (تابستان 98):

1.          فلسفه مطهری: اکبر احمدی افرمجامی

2.          مطهری و  عدالت: احمد واعظی

3.          مطهری و مهدویت: حسین سوزنچی

4.          مطهری و مسئله زن: علی غلامی

دوازده کتاب دیگر تا پایان سال 98 منتشر خواهد شد.

ب. مجله علمی

تا کنون ده شماره از فصلنامه «تماشاگه راز» که به پژوهش درباره آراء استاد مطهری اختصاص دارد منتشر شده است. این نشریه علمی از این پس تحت عنوان «مطهری‌‌پژوهی» منتشر خواهد شد که اولین شماره آن در خرداد-ماه 98 در دسترس علاقمندان خواهد بود.

ج. دانشنامه استاد مطهری

این دانشنامه مهمترین پروژه بنیاد شهید مطهری است که در نهایت عصاره نظرات استاد شهید را در ذیل حدود هفتصد مدخل ارائه خواهد داد. در طول چند سال اخیر با همت اساتید فرهیخته و متخصصان دانشنامه، تدوین آیین‌‌نامه‌‌ها و شیوه‌‌نامه‌‌ها و پس از آن مدخل‌‌یابی و تهیه برخی از پرونده‌‌های علمی به فضل الهی به انجام رسید و برای گروهی از نویسندگان این دانشنامه که در مرحله سفارش مقالات قرار دارد کارگاه علمی برگزار گردید.

دانشنامه از هشت گروه علمی تشکیل شده است که این گروه‌‌های هشتگانه عبارتند از: کلیات و اعلام، اخلاق، فقه و حقوق، کلام، قرآن و حدیث، سیاست،  جامعه شناسی و فلسفه.

د. برگزاری همایش

«همایش بین‌‌المللی اندیشه‌‌های فلسفی استاد مطهری» مهمترین همایشی است که بنیاد تاکنون برگزار کرده است (سال 93). گزارش این همایش که مجموعه مقالات آن توسط انتشارات ندای فطرت (وابسته به بنیاد) منتشر شده است به زودی در این سایت در دسترس خواهد بود.

بنیاد شهید مطهری تا کنون در برپایی بیش از صدوپنجاه همایش و نشست علمی درباره اندیشه‌‌های استاد به طور مستقل و غالباً به صورت همکار فعال بوده است. بنیاد به مناسبت چهلمین سالگرد شهادت استاد، بیش از پنجاه نشست علمی با همکاری مراکز دانشگاهی و حوزوی برگزار کرد. گزارش این نشست‌‌ها را می‌‌توانید در اینجا ملاحظه کنید.

ه. مأخذ‌‌شناسی توصیفی آثار استاد مطهری

کلیه مقالات، پایان‌‌نامه‌‌ها و کتب منتشر شده درباره شخصیت و اندیشه شهید مطهری که تعداد آنها به حدود سه هزار اثر می‌‌رسد در یک مجموعه طبق استانداردهای کتابشناسی چکیده‌‌نویسی و معرفی شده است. مراحل آماده-سازی این کتاب مرجع ارزشمند به پایان رسیده و بنیاد در حال انجام مقدمات نشر آن است.

و. حمایت از پایان‌‌نامه‌‌های مرتبط با شهید مطهری

بنیاد شهید مطهری پایان‌‌نامه‌‌هایی را که در مورد اندیشه‌‌های استاد مطهری تألیف شده باشند مورد حمایت مادی و معنوی قرار داده و می‌‌دهد. این حمایت پس از دفاع از پایان‌‌نامه با درجه علمی بالا صورت می‌‌گیرد.

2. فعالیت‌های حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی

الف. تولید اپلیکیشن استاد مطهری

این اپلیکیشن علاوه بر ارائه تمام آثار استاد به همراه امکان جستجوی پیشرفته در آثار، امکانات دیگری را هم در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد که کتاب‌‌های صوتی و نیز سخنرانی‌‌ها بخشی از آن است.

آموزش مجازی و برگزاری مسابقات کتابخوانی که تماماً در این اپلیکیشن انجام می‌‌شود از دیگر مزایای این اپلیکیشن است. این برنامه اندرویدی را می‌‌توانید از اینجا به طور رایگان دریافت کنید.

ب. جشنواره پیشوای مرتضی

به مناسبت میلاد با سعادت امیرالمؤمنین علی (ع) و تقارن آن با ایام بزرگداشت شهادت استاد مطهری و هفته معلم، بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری جشنوارۀ الکترونیکی «پیشوای مرتضی» را با محوریت دو کتاب «جاذبه و دافعه علی (ع)» و «سیری در نهج البلاغه» اثر استاد مطهری و در شش بخش وبلاگ­نویسی، انتخاب جملات ناب، نمودارسازی، تولید کلیپ صوتی، تولید کلیپ تصویری و آزمون اینترنتی برگزار شد. 

ج. تولید کتاب صوتی

با هدف عرضه آثار استاد شهید مرتضی مطهری در قالب‌های جدید و کارآمد و امکان بهره‌گیری آسان‌تر مخاطبان از آثار استاد و همچنین صرفه‌جویی و استفاده بهینه از زمان تولید متن صوتی یا به عبارت دیگر کتاب صوتی آثار استاد شهید مرتضی مطهری در دستور کار مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی بنیاد شهید مطهری قرار گرفته است. تا کنون کار تولید 21 اثر به پایان رسیده و تولید کتاب صوتی سایر آثار نیز در برنامه‌های آتی این مرکز قرار دارد.

ادامه گزارش فعالیت‌‌های پژوهشی به همراه گزارش فعالیت‌‌های فضای مجازی، فرهنگی، اجتماعی و بین المللی بنیاد به زودی در همین صفحه بارگذاری خواهد شد.