دیدار رئیس‌جمهور با اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت استاد شهید مطهری + تصاویر

رییس‌جمهور گفت: راه صیانت از فکر و ذهن جوانان، احیای اندیشه و آموزه‌های شهید مطهری و سایر بزرگان است چرا که تفکر آنها می‌تواند به استحکام اعتقادات نسل جوان کمک کند.
1674312_311

به گزارش روابط عمومی بنیاد شهید مطهری، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی روز یکشنبه یازدهم اردیبهشت ماه 1401 در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت استاد شهید مطهری، این شهید گرانقدر را فقیه، فیلسوف، عارف و سیاستمدار انقلابی خواند و گفت: تفکر استاد مطهری مبنای انقلاب اسلامی است و امروز نیز می‌توان از ظرفیت کلام، اندیشه و آموزه‌های او در راستای بسط و تبیین معارف انقلاب اسلامی استفاده کرد.

رییس‌جمهور یکی از ویژگی‌های مهم شهید مطهری را پاسخ به شبهات و باز کردن گره‌های ذهنی دانست و گفت: شهید مطهری عالِم به زمان خودش و مسائل جامعه بود. برخی از حل گره‌های ذهنی جامعه فراری هستند اما شهید مطهری مسلط به مبانی، تاریخ، فلسفه و فنون مختلف بود و با زمان‌شناسی و شناخت جامعه سعی در باز کردن گره‌های ذهنی جوانان و جامعه داشت.

رییسی افزود: یکی از گره‌های ذهنی که امروز نیز دشمن نسبت با آن ایجاد چالش و شبهه می‌کند، مساله زن و خانواده است که شهید مطهری در این زمینه نیز اقدام به ارائه راهکار کرده است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مبانی تفکر شهید مطهری معطوف به زمان نیست و همیشه زنده است، خاطرنشان کرد: رمز ماندگاری تفکرات شهید مطهری این است که جامعه و نیازهای آن را شناخت و متناسب با آن نسخه‌های فکری، فرهنگی و عقیدتی ارائه کرد.

رییسی با بیان اینکه تفکر شهید مطهری میرایی ندارد و حیات در آن جاری و ساری است، تصریح کرد: با مطالعه آثار استاد مطهری احساس می‌شود اصلا ایشان شهید نشده و زنده است؛ زیرا تفکر و میراث او زنده است. زنده بودن مطهری به زنده بودن جسم او نیست بلکه زنده بودن او حاصل میراث و تفکر این استاد برجسته است.

رییس‌جمهور ضمن قدردانی از خدمات و تلاش‌های بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری به دست‌اندرکاران آن توصیه کرد: باید آثار شهید مطهری جمع‌آوری و از سوی دانشگاهیان، حوزویان و فرهیختگان به آن پرداخته شود. صدا و سیما، وزارت ارشاد و آموزش و پرورش وظیفه دارند بیش از پیش نسبت به تبیین و شناساندن آثار و تفکرات شهید مطهری به جامعه خصوصا نسل جوان اهتمام ورزند.

رییسی همچنین به ضرورت ترجمه کتاب‌های استاد مطهری به زبان‌های مختلف اشاره و تصریح کرد: باید تلاش شود آثار استاد مطهری جلوه بیشتری در حیات فکری جوامع داشته باشد.

رییس جمهور احیای اندیشه و آموزه‌های شهید مطهری را یکی از بهترین راهکارهای صیانت از نسل جوان دانست و اظهارداشت: در شرایطی با گسترش ابزارهای رسانه‌ای و فضای مجازی، جامعه در معرض انبوه پیام‌ها و اندیشه‌های مختلف است، راه صیانت از فکر و ذهن جوانان، احیای اندیشه و آموزه‌های شهید مطهری و سایر بزرگان است. چرا که تفکر آنها می‌تواند به استحکام اعتقادات نسل جوان کمک کند و با توجه به جذابیت ذاتی که در بیان و اندیشه آن بزرگوار بود، می‌تواند موج‌آفرین باشد و نسل جوان را جذب کند.

رییسی آثار شهید مطهری را یک راهنمای کامل در حوزه اندیشه اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: استاد مطهری معلم بزرگ انقلاب است و اندیشه‌های ایشان می‌تواند در رفع همه شبهات و تردیدهایی که ممکن است در ذهن جامعه نسبت به مبانی انقلاب ایجاد شود، موثر باشد. امروز جامعه بیش از همیشه تشنه و نیازمند پرداختن به اندیشه‌های آن استاد فرزانه و معلم شهید است.