شناسه متن : 921
1392/6/20 - 12:32 2013-09-11 12:32:00
آیت الله سید حسن طاهری خرم آبادی شنبه 16 شهریورماه، پس از 10 سال تحمل بیماری در بیمارستان شهید بهشتی دارفانی را وداع گفت. او که یکی از مبارزان و چهره های برجسته انقلاب به شمار می رفت در سال 1356 برای درمان بیماری فرزندش به منچستر می رود. حضور ایشان در شهر منچستر مصادف می شود با حضور علامه طباطبایی و شهید مطهری در این شهر که برای درمان علامه به این شهر رفته بودند.
   
به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری (motahari.ir) سفر چند روزه آیت الله طاهری خرم آبادی به انگلیس و مواجهه او با علامه طباطبایی و شهید مطهری با روایت جالبی همراه است. در این سفر علاوه بر انجام کارهای درمانی علامه طباطبایی، قرار بود جلسات پرسش و پاسخ با دانشجویان در شهر منچستر برگزار شود و شهید مطهری به دلیل آشنایی با نهادهای روشنفکری و پایگاه های علمی برای بحث و ترویج افکار اسلامی، عازم این سفر شد.

در ادامه بخشی از خاطرات فرزند شهید مطهری و آیت الله طاهری خرم آبادی در مورد این سفر را می خوانید.

سفر به انگلستان به همراه علامه طباطبایی
دکتر مجتبی مطهری؛ فرزند استاد: رابطة آنها [استاد مطهری و علامه طباطبایی] بر مبنای علاقه و احترام فوق العاده زیاد بود. در سال 1355 رعشه و لرزش دست های علامه طباطبایی زیاد شده بود و پزشکان تشخیص دادند که ایشان برای ادامة معالجات باید به خارج سفر کنند. پدر علاقه ای به سفر خارج نداشتند، ولی به خاطر ایشان گذرنامه گرفتند و به منچستر رفتند.. (استاد مطهری از نگاه خانواده، ص 18)

برگزاری جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ
آیت الله طاهری خرم آبادی: علت این که شهید مطهری در آن سفر مرحوم علامه طباطبایی را همراهی می کردند، این بود که در مسائل علمی و در پاسخ به سؤالاتی که مطرح می شد، کمک کند. چون ممکن بود افراد سؤالاتی را مطرح کنند و نتوانند جواب های علمی را هضم کنند؛ افزون بر این که جوّ فرهنگی و سیاسی هم نامطلوب بود و مرحوم علامه هم در وضعی بود که نمی توانست با آنان بحث کند. لازم بود که شخصیتی مثل شهید مطهری در کنار علامه باشد تا پاسخگوی افکار جوان ها باشد. پس سفر شهید مطهری صرفاً برای معالجه نبود. در این سفر یک ماهه، 15 روز آقای دکتر احمدی، مرحوم علامه را همراهی کردند و 15 روز هم، مرحوم شهید مطهری همراه ایشان بودند. به هر حال طرفداران شریعتی و مجاهدین خلق، شهید مطهری را به شدت بایکوت کردند. به یکی از جوانان و همشهری ها که در این سفر ما را راهنمایی می کرد و در بعضی از جلسات شهید مطهری حاضر می شد، به شدت اعتراض کردند که چرا به جلسة شهید مطهری رفته است. آنان اطراف شهید مطهری را خالی کردند و فقط چند نفر و عدة خاصی که آدم های مذهبی و انقلابی و متعبدی بودند و هنوز هم بعضی از آنان را می شناسم، در جلسه حاضر می شدند.

یک بار مرحوم علامه طباطبایی و مرحوم شهید مطهری را به منچستر دعوت کردند. ما هم همراه آنان رفتیم. در آنجا دو جلسه، یکی در شب و یکی در روز برگزار گردید که افراد قلیلی در آن شرکت کردند و مرحوم شهید مطهری برای آنان صحبت نمودند که صحبت ها را ضبط نیز کردند. بعدها معلوم شد که افراد مذهبی قصد داشتند برای مرحوم شهید مطهری در دانشگاه منچستر جلسة سخنرانی و پرسش و پاسخ تشکیل دهند که افراد مخالف، مانع شدند و نگذاشتند چنین جلسه ای برگزار شود. علت مخالفت آنان هم این بود که اگر شهید مطهری در دانشگاه سخنرانی کند، برد تبلیغاتی آن زیاد خواهد بود. خود شهید مطهری هم گفته بود که اینان نگذاشتند جلسات در دانشگاه برگزار شود و دکتر سروش هم که در آن زمان از آشنایان شهید مطهری و شهید بهشتی بود، وقتی مرحوم علامه و شهید مطهری به لندن رفتند، به آمریکا رفت. خود شهید مطهری می گفت که ایشان رفت که ما او را نبینیم و با ما مواجه نشود. به هر حال آنان می دانستند که حضور شهید مطهری و علامه طباطبایی در اروپا با توجه به جوّی که بر دانشجویان آن زمان حاکم بود، علیه رژیم موج ایجاد خواهد کرد. آنان دقیقاً جلوی این موج را گرفتند و مبارزة منفی کردند. (خاطرات آیت الله طاهری خرم آبادی، ص 145،146.)

تصاویر کمتر دیده شده از ملاقات آیت الله طاهری خرم آبادی، شهید مطهری و علامه طباطبایی:
تاریخ عکس ها: تیرماه 1356
 

علامه طباطبایی، شهید مطهری، آیت الله طاهری خرم آبادی و فرزند ایشان