شناسه متن : 911
1392/7/8 - 13:09 2013-09-30 13:09:00

مقاله انقلاب اسلامی و رمز تداوم آن؛ کنکاشی در نگاه آینده نگرانه ی شهید مطهری به مقوله آزاداندیشی، در فصلنامه علوم انسانی اسلامی منتشر شد.
 

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از شبستان، مقاله «انقلاب اسلامی و رمز تداوم آن؛ کنکاشی در نگاه آینده نگرانه شهید مطهری به مقوله آزاداندیشی» به همت حسین احمدی منش، پژوهشگر مرکز مطالعات فرهنگی ـ اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

در چکیده این مقاله می خوانیم: "شهید مطهری از زمره متفکران و پایه گذاران انقلاب اسلامی است که عنایت و اهتمام ویژه ای به موضوع آزاداندیشی نموده و در آثار و مکتوبات خویش به تبیین دیدگاه های خود در آن زمینه توجه داشته است. در این نوشتار با رویکردی تحلیلی و بازکاوی آثار ایشان تلاش گردیده است تا اهم نظرات ایشان درباره ی شقوق مختلف آزادی اندیشه و تفکر و مباحث مرتبط با آن بازخوانی مجددی شده و ارائه گردد.

در این مجال اندیشه های استاد در خصوص تمایز میان عقیده و تفکر، خلأها و کاستی های اعلامیه حقوق بشر، جایگاه آزادی اندیشه در اسلام، نسبت اندیشه و ایمان در اسلام در قیاس با مسیحیت و انقلاب اسلامی و آزاد اندیشی، به شکل موجز و کوتاه شرح داده شده است.

این مقاله در فصلنامه تخصصی علوم انسانی اسلامی (شماره 4 و 5) به چاپ رسیده است.
 
انتهای پیام

دیدگاه ها