شناسه متن : 2857
1395/2/15 - 08:38 2016-05-04 08:38:00

بزرگداشت استاد شهيد مرتضي مطهری در مراسم «مصلح بيدار» + تصاویر

مراسم بزرگداشت استاد شهيدمرتضي مطهري با حضور چهره‌هاي فرهنگي و سياسي همچنين رونمايي از كتاب «اسلام و مقتضيات زمان» اثر حجت‌الاسلام والمسلمين سروش محلاتی در محل خانه موزه استاد‌شهيد مرتضي مطهري برگزار شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از روزنامه اطلاعات، مصطفي رحماندوست، به‌عنوان نخستين سخنران اين مراسم به ايراد سخن پرداخت و بياناتش را با شعري آغاز كرد و گفت: من نمي‌دانم چرا وقتي در اين كشور، از شخصي به‌عنوان بزرگ ياد مي‌كنند به سراغ زمان درگذشت او مي‌روند اي كاش روز فوت براي ياد آنها نباشد. اميدوارم روزي برسد كه از روز تولد آنها هم به‌عنوان روز خاصي ياد شود ولي بايد بگويم فكر كردن درباره مردان بزرگ به انسان انرژي مي‌دهد. 

وي افزود: دانشجو كه بودم دين‌گريزي زياد بود. در دانشگاه شنيدم فردي به‌‌نام مطهري بياناتي دارد كه تأثيرگذار است. جمله‌‌اي از استاد زندگي مرا تغيير داد. قرار گرفتنم در مسير ادبيات كودك را مديون دكتر شريعتي و استادمطهري هستم و هر كدام از اينها يك جمله گفتند كه مسير زندگي مرا تغيير دادند.

وي افزود: من از شما دعوت مي‌كنم به اين نكته بينديشيد كه چه رازي در زندگي اين افراد بوده كه زندگي بسياري را تغيير داده است. 

در ادامه اين برنامه استاد محمود حكيمي به ايراد سخن پرداخت. وي گفت: يكي از ويژگي‌هاي ارزشمند استاد مطهري تشويق نويسندگان بود و يكي از مشوقان من مرحوم مطهري بود. من از سال 1347 به مجله مكتب اسلام رفتم و در آن زمان استاد مطهري هر شماره مقاله‌اي داشت كه بسيار تأثيرگذار بود و بعدها آنها با عنوان سيري در نهج‌البلاغه منتشر شدند ايشان نسبت به مطالب بنده التفات داشتند.

ساعد باقري از ديگر سخنرانان اين مراسم بود كه گفت: براي نسل ما چهره استاد مطهري بسيار مهم است. بحث تأويل اهميتي دارد و استاد مطهري هم در برابر بدفهمي‌ها ايستادند. 

به‌‌گمان من استاد مطهري با هنرمندي هرچه تمامتر و با خلوص آنچه كه صاحب فكر مي‌گويد را تبيين مي‌كرد. استاد مطهري در برابر تأويل‌هاي غلط ايستادگي ويژه‌اي داشت. وي در ادامه غزلي را براي حضار قرائت كرد. 

در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين سروش محلاتي به مناسبت تأليف كتاب اسلام و مقتضيات زمان سخن گفت.

حجت الاسلام سروش محلاتي در آغاز سخنانش با اشاره به اين نکته که چهل سال قبل استاد مطهري فرمودند که با همه ارتباطي که با اقشار تحصيل کرده طي اين سالها داشتم به اين نتيجه رسيدم که بيشترين سئوال آنها اين است که اسلام چگونه قابليت انطباق با شرايط مختلف را دارد، گفت: اين اولين سئوال چهل سال قبل بود و بايد امروز هم اذعان کنيم که اولين سئوال ما هنوز هم اين است.

وي افزود: اين شهيد بزرگوار در اين زمينه کارهاي مهمي انجام دادند و فکر مي کنم امروز مناسب است که ببينيم بعد از گذشت چهل سال در چه موقعيتي قرار داريم. آيا ما هم به همان نقطه اي که شهيد مطهري رسيدند رسيديم و توقف کرديم يا اينکه اين مسير را ادامه داديم و بحث را پيش برديم و مسائل جديدي را حل کرديم يا به عقب بازگشتيم و يا آنچه را که از ميراث اين متفکر بزرگ به ما رسيده نتوانسته ايم حفظ کنيم.

وي در ادامه سخنانش با اشاره به اين نکته که ما در يک بخشي متاسفانه به عقب بازگشتيم گفت : امروز وقتي به آثار مطهري مراجعه مي کنيم و وضع خودمان را نه به لحاظ اجرايي بلکه به لحاظ فکري مقايسه مي کنيم براي ما روشن است که به عقب بازگشتيم. يکي از آن مواضع بحث علم در جامعه ماست. استاد مطهري با سعي و تلاش زيادي درصدد تبيين اين مطلب بود و موفق هم بود که جامعه ديني مي تواند جامعه علمي هم باشد و تعارضي بين دين و علم وجود ندارد. ولي ما در دهه هاي اخير با اين نتيجه چگونه عمل کرديم؟ آيا امروز هم روشن است که علم در جامعه ما چه جايگاهي دارد؟

حجت الاسلام سروش محلاتي با اشاره به اين که تعبير علم ديني و علوم اسلامي در آثار شهيد مطهري تکرار شده و ايشان تفسير خودشان را از علم اسلامي ارائه کردند گفت : بسياري از مشکلات جامعه ما به اين نکته بر‌مي‌گردد که حق علم ادا نمي‌شود. ما بسياري از طرح ها را ارائه مي‌کنيم بدون اينکه پشتوانه علمي داشته باشد و لذا بعد از مدتي به اين نتيجه مي‌رسيم که اين طرح بايد متوقف شود. شهيد مطهري بر اين باور بود که علم مقدمه برقراري عدالت اجتماعي و دموکراسي و زندگي خوب و مبارزه با فقر است. وي در پايان سخنانش اظهار داشت: اي کاش شهيد مطهري زنده بود تا بار ديگر علم را در جامعه ما زنده مي کرد. مطهري به عنوان روحاني ديني اين شجاعت را داشت که از علم دفاع و آن را در جامعه طرح کند.

پس از سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين سروش محلاتي از كتاب «اسلام و مقتضيات زمان: بررسي نسبت دين و تحولات حيات انساني» با حضور علي مطهري، دكتر احمد مسجد‌جامعي و سيد محمود دعايي رونمايي شد. 

سپس عبدالحسين مختاباد نيز در مراسم حضور يافت و با ذكر اين عبارت كه استاد مطهري حقيقت را فداي مصلحت نمي‌كرد، شعري از لسان الغيب شيرازي براي حضار خواند. 

در ادامه اين مراسم دكتر احمد مسجد جامعي نيز سخناني را ايراد كرد. 

دکتر احمد مسجد جامعي نيز در آغاز سخنانش با تشکر از سخنان حجت‌الاسلام والمسلمين ‌سروش محلاتي گفت : در بين اين هنرمندان و علماي قديم ما سنتي وجود داشت که احتراما اسم استاد را ذکر مي کردند. مثلا از استاد بزرگي مثل ياقوت که سبک خط و خوشنويسي را به اوج رساند آثار زيادي مي بينيم اما در واقع شاگردان ياقوت بودند که به احترام استاد آثارشان را با امضاي استاد مي نوشتند. اين عنوان کتاب اسلام و مقتضيات زمان که آقاي سروش محلاتي براي اثر خودشان برگزيدند ، نام يکي از کتابهاي استاد مطهري است. به نظرم ايشان خواسته اند که اين نام ماندگار و تکرار شود و همين اسم را براي کتاب خودشان برگزيدند.

وي افزود: روز 12 ارديبهشت به مناسبت سالگرد شهادت استاد مطهري روز معلم ناميده مي شود و يک خاطره تاريخي هم هست که يکي از معلمان به نام دکتر خانعلي در دهه چهل در ميدان بهارستان به ضرب تير رييس کلانتري وقت کشته مي شود. به هر حال روز معلم است و نسبت آييني ما هم با علم و کتاب بسيار روشن است. يکي از شاخصه هاي فهم فرهنگ و تمدن ايراني همين کليد واژه علم و معلم است. اما شما ملاحظه کنيد که وضعيت علم در جامعه ما حتي از سوي نهادهاي رسمي متولي علم به چه سمت و سويي رفته است. در حدود صد سال پيش در کشورمان يک مرکز آموزش عالي با عنوان دانشسراي معلمين پايه گذاري مي شود. در طول همه اين سالها اين نام مبارک را همراه خويش داشته است. اما چند سال پيش تصميم مي گيرند اسم معلم را از يک مرکز باسابقه آموزشي بردارند. اين چه معنا و مفهومي مي‌تواند داشته باشد. در جايي که ما همه افتخارمان اين است که تمدن و تاريخمان بر‌اساس علم است شما چه استنباطي مي‌کنيد که اسم معلم و تربيت را حذف کنيد.

دکتر مسجد جامعي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اين نکته که شهيد مطهري اعتماد به نفسي براي پاسخ گويي به مقتضيات زمانه داشت گفت : من چندي پيش خدمت يکي از بزرگان نجف بودم که ايشان از جريانهاي فکري در ايران از من پرسيدند و گفتند آيا هنوز آثار مطهري جايگاه و قوت خودش را دارد و البته يک سئوال هم وجود دارد که بعد از سي سال هنوز هم مهم ترين آثار فکري شما در نسبت با دين در محدوده کارهاي ايشان است. من احساسم اين است که نسبت به آن فضا عقب گرد هم داشتيم و مرحوم استاد مطهري بنياني را گذاشتند که در دفاع از نگاه اسلامي و دفاع از آزادي انديشه براي ما مغتنم است. ما بسيار خوشحالم که خانواده ايشان همچنان خواستار آزادي تفکر و انديشه و گفتگو هستند و اميدوارم بازخواني آثار مطهري زمينه بحث و گفتگوي ما باشد.

فاطمه راكعي نيز در اين مراسم اشعاري را در وصف استاد مطهري خواند. 

در ادامه اين مراسم از برخي چهره‌هاي بازيگري كه در سريال معماي شاه در نقش‌هايي همچون مرتضي مطهري و آيت‌الله طالقاني و غيره ايفاي نقش كرده بودند، قدرداني شد. 

در ادامه اين مراسم سيد محمود دعايي به نقل خاطرات خود از ديدار استاد مطهري با حضرت امام خميني(ره) در نجف اشرف در قبل از انقلاب پرداخت. 

در پايان اين مراسم، دكتر علي مطهري از طرف خود و خانواده از برگزاري اين مراسم و حضور مهمانان تشكر و قدرداني كرد.

آلبوم تصاویر

انتهای پیام

دیدگاه ها