شناسه متن : 2766
1394/3/23 - 09:39 2015-06-13 09:39:00

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از خبرگزاری تسنیم: دبیرکل حزب مؤتلفه گفت: شهید مطهری در یکی از جلسات مؤتلفه گفتند: دیگر با منبر رفتن و اطلاعیه دادن و این قبیل کارها چیزی درست نمی‌شود، باید چند نفر از سران شاه به خاک افکنده شوند تا این جو شکسته شود.

به گزارش خبرنگار احزاب خبرگزاری تسنیم، محمد نبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه تهران با نقل خاطراتی از سالهای مبارزه با رژیم ستم‌شاهی، به موضوع مبارزات مسلحانه و شهادت 4 تن از نیروهای پیشگام حزب مؤتلفه پرداخت و اظهار داشت: امسال پنجاهمین سال شهادت شهیدان بزرگ صادق امانی، محمد بخارایی، صفارهرندی و نیک‌نژاد است که اقدام شجاعانه هسته نظامی حزب مؤتلفه اسلامی در سال 1343  را در تاریخ ماندگار کردند.

وی ادامه داد: این 4 شهید در یک عملیات حساب‌شده در اول بهمن ماه همان سال با شلیک گلوله به گلوی مزدور شهرت‌یافته غرب، حسنعلی منصور باعث شد جو رعب و یأسی که بعد از 15 خرداد 42 با کشتار وحشیانه مردم در کف خیابان‌ها بر فضای کشور  غالب شده بود، بشکند. در مسئله انجمن‌های ایالتی و ولایتی رژیم شاه سیلی محکمی از طرف علمای بزرگ و در پیشاپیش همه امام راحل دریافت کرد و با پیشوایی مرجعیت معظم و پشتیبانی مردم، رژیم شاه ناچار شد لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی را کنار بگذارد.

دبیر حزب مؤتلفه خاطرنشان کرد: رژیم شاه به‌جای عبرت گرفتن از ترور حسنعلی منصور، تبدیل شد به یک مار زخمی از شکست این لایحه و تصمیم گرفت با یک برخورد تند این مسئله را جبران کند. در حادثه هولناک 15 خرداد 1342 رژیم شاه در ابتدا نیروهای شهربانی را برای مقابله با مردم فرستاد، اما با عدم موفقیت آنها در سرکوب مردم، ارتش را به میدان آورد و با شلیک رگبار مسلسل  ملت ایران را به شهادت رساند. پس از حادثه کشتار مردم، شاه به‌شدت مغرور و گستاخ شد و دست به اقدامات بعدی خود مانند تبعید حضرت امام زد. این کشتار عده‌ای از مبارزین را مأیوس کرد، لذا عده‌ای می‌گفتند مبارزه با شاه آن هم با این قدرت و ابهت فایده‌ای ندارد.

حبیبی در ادامه تصریح کرد: دولت شاه رژیم خودش را یکه‌تاز عرصه سیاست داخلی می‌دانست و در مقابل، پیش آمریکا به ذلت مبتلا شده بود. در اینجا سؤالی مطرح می‌شود: چرا مؤتلفه در ابتدای سال 43 دست به ماشه برد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت، اگر قرار باشد شرایط آن روز و گستاخی و خفت‌های رژیم را بیان کنیم، پاسخ به این سؤال مشخص می‌شود که البته نیازمند یک فرصت طولانی برای سخنرانی است.

وی در ادامه گفت: رژیم شاه با پیشنهاد حسنعلی منصور به مجلس شورای ملی تصویب کرد که  زمانی که  شهروندان آمریکایی تحت عنوان کارشناسان اقتصادی و نظامی به ایران می‌آیند و مرتکب جرمی شدند، قوه قضاییه ایران صلاحیت محاکمه جنایات‌کاران آمریکایی را ندارد. این لایحه تصویب و قرار شد که حسنعلی منصور آن را به مجلس بیاورد، اما  دوستان مؤتلفه از این تصویب‌نامه سرّی مطلع شدند و گزارش آن را به امام(ره) ارسال کردند. امام خمینی فرمودند: "من برای این مسئله سند می‌خواهم". حاج‌حیدری از مؤسسین حزب مؤتلفه که در آن زمان یک جوان 25ساله بود، مأمور شد این سند را از اسناد بایگانی مجلس بیرون بکشد و خدمت امام(ره) ببرد. با نفوذی که در مجلس شورای ملی انجام شد، این سند از بایگانی خارج و به دست امام(ره) رسید. این سند خبر لایحه مذکور را تأیید کرد مبنی بر اینکه کارشناسان آمریکایی در ایران هر جنایتی را مرتکب شدند قوه قضاییه حقی برای احقاق حقوق ملت ایران ندارد.

دبیرکل حزب مؤتلفه با نقل خاطره‌ای اظهار داشت: من یادم هست در سال آخر دبیرستان یکی از بستگان در وزارت راه حسابدار بود و می‌دانست بنده  در کارهای سیاسی هستم. به من گزارش داد: "من حسابدار هستم و در لیست حقوقی که برای کارشناسان خارجی صادر می‌شود ستون ویژه‌ای وجود دارد به نام حق توحش". یعنی کارشناسان آمریکایی از دنیایی متمدن به دنیایی پر از وحشی  و گویا به جنگل  آمده‌اند و خدمت می‌کنند. این مسائل در کشور ما وجود داشته و جالب است که  صدای یک نفر در مجلس شورای ملی در مخالفت با این مسائل در نیامد.

حبیبی در بیان زندان‌ها، تبعیدها و اقدامات شیطانی شاه گفت: در زمان شاه زندان‌ها، تبعیدها و تمهیدات شیطانی وی به‌قدری بود که در زمان محدود نمی‌شود به آن پرداخت. شهید مطهری با دیدن  این فضای پر از رعب و یأس در یکی از جلسات مؤتلفه گفتند دیگر با منبر رفتن و اطلاعیه دادن و این قبیل کارها چیزی درست نمی‌شود. باید چند نفر از سران شاه به خاک افکنده شوند تا این جو شکسته شود. بنده چند سال پیش در یک جلسه خصوصی خدمت آیت الله سیستانی رسیدم و عرض کردم شهید مطهری این جمله را گفتند. آیت الله سیستانی با تعجب گفتند: آقای مطهری این را فرمودند؟ گفتم: بله؛ علت این است که بیشتر چهره و وجهه فقهی و فلسفی شهید مطهری شناخته شده و کمتر جنبه‌های مبارزاتی وی معرفی شده است.

وی تصریح کرد: شورای مرکزی حزب با دیدن این وضع و مأیوس شدن جامعه از ادامه مبارزه و از طرفی وحشی‌گری شاه در ابعاد مختلف و بعد از رهنمود شهید مطهری، تشکیل می‌شود که 18 ساعت طول می‌کشید و تصمیم به کار مسلحانه می‌گیرند. اما امام(ره) در ایران نیست و در تبعید است. اگر می‌خواهیم کار مسلحانه انجام دهیم باید حجت شرعی داشته باشیم. ما مبارزه را در چهارچوب دین قبول داریم. سید تقی خاموشی مأمور می‌شود بعد از جلسه 18ساعته خدمت آیت‌الله میلانی برسد و از ایشان می‌پرسد آیت‌الله مطهری این را می‌گوید که مبارزان مایوس شدند و مردم وحشت زده هستند. ما تصمیم داریم با کار مسلحانه و ترور اطرافیان شاه، این جو را بشکنیم. آیت الله میلانی به مرحوم سید تقی خاموشی که از مؤسسین حزب هستند، گفتند: اگر از من کسب تکلیف کنید که به خود شاه دسترسی داریم، من می‌گویم شاه را هم پیدا کنید و بزنید.

حبیبی در ادامه گفت: سربازان پیشگام ملت در حزب، فتوای شرعی، رسمی و علنی مرحوم میلانی را دیدند و دست به این اقدام  زدند. مرحوم عسگراولادی نقل می‌کنند که در شب موعود چهار شهید را به زندان حشمتیه منتقل کردند تا به آرزوی دیرین خود دست یابند. این چهار شهید دستان خود را به‌شکل مربع کرده و سوره والعصر را به‌صورت سرود قرائت کردند و به‌شکل وحشیانه‌ای تیرباران شدند.

انتهای پیام

دیدگاه ها