شناسه متن : 2387
1394/2/19 - 05:32 2015-05-09 05:32:00
حجت الاسلام دکتر محمد مطهری: از مسائل ریز گرفته تا مسائل کلی بیش از ۱۰ هزار یادداشت از استاد مطهری به جای مانده که اکنون چندین جلد کتاب از آنها به چاپ رسیده است.

سخنرانی یادگار شهید مطهری در ابهر

حجت الاسلام دکتر محمد مطهری: از مسائل ریز گرفته تا مسائل کلی بیش از ۱۰ هزار یادداشت از استاد مطهری به جای مانده که اکنون چندین جلد کتاب از آنها به چاپ رسیده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری به نقل از خبرگزاری آنا، حجت الاسلام دکتر محمد مطهری در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید استاد مطهری و هفته معلم که با حضور جمعی از مسئولان شهرستان های ابهر و خرمدره، مسئولان دانشگاه، استادان، کارکنان و دانشجویان در سالن مرحوم استاد بلاغت نیا دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر برگزار شد، با بیان اینکه معلم نه تنها عامل نجات جامعه بلکه عامل نجات بخش خود نیز هست، حدیث «اگر کسی یک برگ از خود به جا بگذارد که بعد از مرگ، مردم از آن استفاده کنند‌‌ همان برگ مانعی میان او و آتش خواهد بود» را یادآوری کرد و افزود: البته این کار به اخلاق و نیت فرد هم بستگی دارد.

وی با توجه به جمله زیبای شهید مطهری گفت: ایشان می‌فرماید علم به انسان سرعت می‌دهد و ایمان جهت، که با سرعت پیش رفتن خوب است، ولی این ایمان است که جهت می‌دهد انسان به کدام سو حرکت کند.

مطهری افزود: استاد مطهری استعداد فوق العاده‌ای داشتند که یک امر ذاتی بود و تشنه علم بودند حتی سر سفره غذا هم کتاب دستشان بود، استاد اخلاق و صداقت زیادی داشت، وقتی مساله‌ای را نمی‌دانست با جرات می‌گفت نمی‌دانم؛ باید به منابع مراجعه کنم، یا در بحث‌ها و سخنرانی‌ها درباره بعضی از موضوعات بیان می‌کرد درباره این موضوع فکر نکرده‌ام و آنچه می‌گویم مربوط به یادداشت‌هایی است که دارم.

وی با توجه به روایتی که می‌فرماید مردم را با عمل خود به کارهای نیک دعوت کنید نه با زبان، بیان کرد: استاد بحث مطالعه را عملا به شاگردان خود آموزش می‌داد، وی وقتی می‌دید افراد کلاس به حد نصاب نرسیده، تا آمدن شاگردان به مطالعهٔ کتابی که همراه داشت، می پرداخت. یکی از ویژگی‌های بارز وی نظم کتبی اش بود هر موضوعی را یادداشت می‌کرد. از سال ۳۲ تا ۵۷ همه تقویم‌هایش موجود است که در این تقویم‌ها تمام اتفاقات و رویداد‌های مهم را یادداشت کرده‌اند.

رئیس واحد ابهر هم گفت: نسل ما از طریق کتب با استاد مطهری آشنا هستند، امروزه فرصتی شده تا نزدیک‌تر از کتاب‌ها، از زبان یادگار آن استاد عزیز با وی آشنا شویم.

دکتر محمد جلیلی افزود: توصیه همیشگی امام خمینی (ره) به جوانان، دانشجویان، معلمان و.... این بود که با آثار شهید مطهری ارتباط نزدیک بر قرار شود تا ایدئولوژی و مبانی فکری با عقاید و کتب او شکل بگیرد که شکر خدا توصیه روز به روز با تشکل‌ها و حلقه‌های علمی و مطالعاتی در مراکز علمی و دانشگاه‌ها استحکام می‌یابد، که آثار وی حقیقتاً رونق بخش و عامل توسعهء تفکر و ایدئولوژی اسلام حقیقی است.

انتهای پیام

دیدگاه ها