شناسه متن : 209
1393/2/6 - 19:32 2014-04-26 19:32:00
دکتر جمالی شاهرودی، رییس دانشکده ارشد الهیات و معارف اسلامی، دانشگاه شیخ نورجاتی چربون است.

در این دانشکده رشته تربیت اسلامی و احکام شرعی تدریس می‌شود. این دانشکده پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را از سال 2004 میلادی آغاز كرد و رشته‌های روان‌شناسی و مدیریت اسلامی نیز در این دانشکده تدریس می‌شود.
دکتر جمالی شاهرودی، رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیخ نورجاتی در اندونزی:

كليد پيشرفت انديشه و تمدن اسلامي بازخواني آثار شهيد مطهري است

دکتر جمالی شاهرودی، رییس دانشکده ارشد الهیات و معارف اسلامی، دانشگاه شیخ نورجاتی چربون است. در این دانشکده رشته تربیت اسلامی و احکام شرعی تدریس می‌شود. این دانشکده پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را از سال 2004 میلادی آغاز كرد و رشته‌های روان‌شناسی و مدیریت اسلامی نیز در این دانشکده تدریس می‌شود.

هدف اصلی تأسیس این دانشکده در حقیقت به منظور تربیت نیروی انسانی و کادر متخصص و متعهد برای استان چربون و استان‌های همجوار در منطقه جاوه غربی بوده است. این دانشکده به موازات همکاری‌های علمی با سایر مراکز آموزشی و سازمان‌های اداری و خدماتی در بخش خصوصی و دولتی، رأساً نیز دانشجویان را برای خدمات رسانی به اقشار مردم در موضوعات تخصصی به صورت اردوهای جهادی اعزام مي‌كند.

این دانشکده با توجه به سمینارها و فعالیت‌های آموزشی مطهری شناسی که توسط بنیاد علمی و فرهنگی شهید مطهری در اندونزی انجام گرفته بود و همچنین استقبال در خور توجه اساتید و دانشجویان از این برنامه‌ها، تفاهم نامه همکاری برای گسترش فعالیت‌های مطهری شناسی و مطهری پژوهی با مؤسسه اسلام معاصر به نمایندگی از بنیاد استاد مطهری، منعقد كرد.

 متعاقباً در سال 2013 طرح ایجاد اتاق ایران به نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی ارایه شد که مورد قبول واقع شد و این اتاق همزمان با برگزاری یکی از همین سمینارهای تخصصی پیرامون افکار شهید مطهری، توسط رایزن فرهنگی ایران افتتاح گردید. این اتاق به‌طور چشمگیری مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است.

در حال حاضر اتاق ایران در این دانشکده توسط سفارت محترم جمهوری اسلامی ایران از طریق اهداء کتاب‌های علمی و دینی از شخصیت‌های برجسته اسلامی در ایران، از جمله استاد مطهری به زبان‌های اندونزیایی، عربی ، انگلیسی و فارسی و همچنین نرم افزارهای چندرسانه‌ای شامل سخنرانی، فیلم سینمایی، موسیقی و.... تجهیز شده است.

متني كه در ادامه مي‌خوانيد صحبت‌هاي دكتر جمالي شاهرودي در مورد آشنايي‌اش با شهيد مطهري و تأثير او بر افكار متفكران اندونزيايي است.

 

آثار شهيد مطهري تاريخ مصرف ندارد

من آثار مختلفي از استاد مطهري را مطالعه كردم؛ که از میان آنها، کتاب‌های «انسان و ایمان» و «عدل الهی» را به‌خاطر دارم.

درمورد اندیشه استاد مطهری مایلم این نکته را اضافه کنم، ایشان از یک شخصیت جامع برخوردار بودند؛ از یک طرف به عنوان یک عالِم و روحانی دینی و از طرف دیگر به عنوان یک فیلسوف و اندیشمند اسلامی مطرح هستند که نه فقط در علوم اسلامی بلکه در تمامی شاخه‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی صاحب نظر و ایده پرداز بودند. ایشان بطور توأمان بحث پیرامون موضوعات دینی را با تعمق در جنبه‌های فلسفی آن موضوعات ارایه می‌نمایند. به اعتقاد بنده چنانچه اندیشه و آثار استاد مطهری مورد بازخوانی و پژوهش قرارگیرد، می‌تواند کلید موفقیت و پیشرفت اندیشه و تمدن اسلامی قرار گیرد، چون کهنگی و تاریخ مصرف محدود ندارد.

طراوت و تازگی اندیشه استاد مطهری را میتوان در جامعیت آن اندیشه جستجو نمود. لازم است این تفکر بخوبی مدیریت شود تا علاوه بر حفظ جنبه‌های معنوی و عرفانی آن، جنبه‌های کاربردی و رفتاری تفکر استاد نیز محقق و مشهود باشد؛ و این وظیفه خطیر ماست که اندیشه آسمانی استاد را بر روی زمین بومی سازی و کاربردی نماییم.

مسلمانان جهان بايد با آثار شهيد مطهري آشنا شوند

معتقدم که افکار شهید مطهری نبایستی صرفاً در قالب سمینارهای مطهری شناسی معرفی شود؛ بلکه انجام پژوهشها و مطالعات موضوعی و تعمق در مبانی علمی و فلسفی اندیشه مطهری گام بسیار مؤثری در ماندگاری و صیانت از این تفکر فاخر خواهد بود. به منظور نهادینه ساختن فعالیت‌های عمیق مطهری شناسی، تبادل دانشجو و استاد بین ایران و اندونزی را پیشنهاد می‌کنم. البته برگزاری دوره‌های آموزشی سیر مطالعاتی آثار استاد که توسط بنیاد، طی چند مرحله در سطح دانشجویان اندونزیایی برگزار شده است در جای خود اقدام پسندیده و مؤثری به شمار می‌رود. چون هنوز بسیاری از دانشجویان اندونزیایی به‌خوبی نمی‌دانند که علماء و اندیشمندان ایران، چه نقش برجسته و مؤثری در پیشرفت تمدن و فرهنگ اسلامی در سراسر جهان ایفاء كرده‌اند. وظیفه خطیر آگاهی بخشی در این زمینه، قبل از همه متوجه بنیاد شهید مطهری است که به مسئولیت خود اهتمام نماید.

نهادهایی مانند سفارت، رایزنی فرهنگی، کالج اسلامی المصطفی(ص) که به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران مأموریت ترویج فرهنگ اسلامی در اندونزی را برعهده دارند، باید تلاش نمایند که فرهنگ ایران را به عنوان فرهنگ اسلام ناب معرفی نمایند و نه فرهنگ شیعی خاص.

این نهادها وظیفه دارند تصویر جامع و جذابی از اسلام را به جهانیان معرفی نمایند، تا زمینه‌های همکاری و تعامل و وحدت بین مسلمانان را بیش از پیش فراهم كنند.

مسلمانان جهان حق دارند نتایج این تلاش‌ها را آنگونه که باید، بطور ملموس و شفاف تجربه کنند. بنیاد شهید مطهری هم اگر بطور قطع و یقین مایل است به مسئولیت خطیر خود در رابطه با ترویج و نشر وگسترش افکار و اندیشه اسلام ناب در جهان اسلام جامه عمل بپوشاند؛ لازم است فعالیت‌های پژوهشی و مطالعاتی موضوعی خود، با محوریت اندیشه استاد مطهری را افزایش دهد.

بنیاد بایستی در مقابله با اقدمات مخرب برخی از اندیشمندان و روشنفکران اندونزیایی که تلاش می‌کنند، ایران و فرهنگ ایرانی را به عنوان فرهنگ شیعی قلمداد و معرفی نمایند، تلاش مضاعفی را بکار گیرد. متاسفانه خیلی از نخبگان و اقشار دانشگاهی در اندونزی نسبت به  فعالیت‌های فرهنگی و دینی جمهوری اسلامی ایران نگاه منفی و منفعلانه دارند. آنان مایلند باور کنند که این تلاش‌ها از سوی نهادهای فرهنگی ایران جنبه شیعه پروری و شیعه گری ندارد.

به نظر می‌رسد دعوت از شخصیت‌های طراز اول علمی و فرهنگی و دینی اندونزی برای سفر به ایران در قالب اردوهای سیاحتی و زیارتی، در کنار تلاش صادقانه و فرامذهبی و فراملی نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی، رفع سوءتفاهمات و ایجاد زمینه‌های وحدت و اعتماد متقابل را، در حد چشمگیری افزایش خواهد داد. قطعاً مشاهده مستقیم پیشرفت‌های انقلاب اسلامی ایران در عرصه‌های دینی، سیاسی، علمی, اجتماعی و فرهنگی برای اندیشمندان غیر مغرض اندونزیایی، باعث اصلاح دیدگاه‌ها و مثبت نگری آنان در قبال فعالیت‌های اسلامی ایران در اندونزی خواهد گردید.

 

پیشنهادهایي براي تقويت ارتباط ميان نخبگان ايران و اندونزي

با توجه به استقبال اساتید و  دانشجویان اندونزیایی از آثار استاد مطهری، برای حفظ و تقویت این ارتباط فکری و معنوی، پیشنهاد میکنم بنیاد علمی استاد مطهری، نسبت به تجهیز کتابخانه‌های دانشگاه‌های اندونزی از آثار ترجمه شده و نرم افزارهای چند رسانه‌ای از تولیدات سمعی و بصری مرتبط با شخصیت و افکار شهید مطهری، بطور گسترده و عاجل تمهیدات لازم را به عمل آورد. در این صورت دانشجویان تمامی دانشگاه‌های اندونزی به راحتی به آثار استاد دسترسی خواهند یافت.

پیشنهاد دیگر اینکه تعدادی از دانشجویانمنتخب برای طی دوره‌های آموزشی کوتاه مدت سیر مطالعاتی استاد به ایران دعوت شوند، تا ضمن انجام مطالعات میدانی و شرکت در دوره‌های مذکور، با فرهنگ و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی ایران نیز از نزدیک آشنا شوند.

 

در تفكر استاد مطهري نوعي وحدت محسوس بين تئوري و رفتار وجود دارد

در آثار استاد مطهری صلابت و همبستگی خاصی بین اندیشه و عمل وجود دارد. به عبارت دیگر ابتکار عمل استاد مطهری در ارایه اندیشه و فکر نو، در عمل نیز منتج به رفتارهای نوین و خلاقیت عملی در ایشان گردیده است. استاد مطهری فکر را در خلاء ایجاد نمی‌نمود، بلکه در عمل نیز آن اندیشه و فکر را محقق می‌ساخت. این یکی از وِیژه‌گی‌های استاد مطهری بوده است. بطور مثال ایشان در بحث «انسان و ایمان» مانند فلاسفه غربی بحث نمی‌کند، که نهایتاً جدایی بین دین و دولت را رقم بزند. بلکه پدیده‌های «دین» و «دولت» را به عنوان یک مجموعه منسجم و تفکیک ناپذیر معرفی می‌کند. از منظر استاد مطهری نوعی وحدت محسوس بین تئوری و رفتار وجود دارد.

استاد مطهری قدرت تفکر فوق‌العاده‌ای دارا بود که در بین علماء متأخر و معاصر جهان اسلام، مانندی برای آن متصور نمی‌باشد. قدرت اندیشه استاد مطهری در تمامی آثار استاد برای مخاطبان ملموس و محسوس می‌باشد. این قدرت فوق‌العاده ناشی از فهم درست از اسلام ناب می‌باشد که در آثار استاد بخوبی تجلی یافته است.

روش استاد مطهری می‌تواند برای اساتید و اهل قلم و روشنفکران اندونزیایی الهام بخش و هدایتگر باشد. در خاتمه لازم میدانم به نقش بی بدیل انتشارات معتبر «میزان»در ترویج و معرفی شخصیت و اندیشه شهید مطهری در اندونزی اشاره کنم که برای اولین بار آثار استاد را به زبان اندونزیایی ترجمه و چاپ و توزیع نمودند؛ و کماکان نیز براین کار همت داشته‌ و دارند.

انتهای پیام

دیدگاه ها