شناسه متن : 208
1393/2/3 - 19:32 2014-04-23 19:32:00
دکتر احمد آسمونی، معاون اول رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی در دانشگاه شیخ نورجاتی/ چربون است. او در سال 2007 موفق به اخذ دکتری در رشته فلسفه از دانشگاه جاکارتا شده و رساله خود را با موضوع اشراقیه سهروردی دفاع کرده است. در حال حاضر نیز به عنوان مدرس دانشگاه در رشته فلسفه ، تارخ و تمدن اسلامی مشغول است.

متن زير با محور انديشه‌هاي شهيد مطهري و تمايز آن با ساير انديشمندان و همچنين نحوه آشنايي او با تفكرات استاد مطهري بخشي از يك گفت‌وگوي اختصصاصي است كه در زير مي خوانيد.
دکتر احمد آسمونی معاون دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیخ نورجاتی اندونزی:

امروز کسی را نمی‌شناسیم که همطراز استاد مطهری معرفی کنیم

دکتر احمد آسمونی، معاون اول رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی در دانشگاه شیخ نورجاتی/ چربون است. او در سال 2007 موفق به اخذ دکتری در رشته فلسفه از دانشگاه جاکارتا شده و رساله خود را با موضوع اشراقیه سهروردی دفاع کرده است. در حال حاضر نیز به عنوان مدرس دانشگاه در رشته فلسفه ، تارخ و تمدن اسلامی مشغول است. متن زير با محور انديشه‌هاي شهيد مطهري و تمايز آن با ساير انديشمندان و همچنين نحوه آشنايي او با تفكرات استاد مطهري بخشي از يك گفت‌وگوي اختصصاصي است كه در زير مي خوانيد.

 

انديشه ايراني ريشه در تفكرات سهروردي دارد

تخصص و علاقه اصلی من به مکتب سهروردی از این باب است که، اندیشه ایشان تلفیقی است از فلسفه و عرفان. از طرف دیگر تصور برخی اندیشمندان غربی براین بود که عمر فلسفه اسلامی نیز پس از وفات ابن رشد به آخر رسیده.

بنده نیز به این علت که خلاف این موضوع را ثابت کنم، مطالعات و تحقیقات خود را پیرامون فلسفه از نگاه سهروردی متمرکز كردم. سهروردی قائل به تلفیق بین قوای عرفانی و قوای ذوقی بود. سابقه تاریخی ایران نیز بیانگر وجود تمدن فاخر و جامع در این کشور تا به امروز می‌باشد. به عبارت دیگر ریشه اندیشه ایران را میتوان در سهروردی، و ادامه آنرا در ملاصدرا،و بزرگان دیگری مانند حضرت امام خمینی، علامه طباطبایی و استاد مطهری جستجو نمود.

 

تمايز شهيد مطهري با ساير انديشمندان

آشنایی بنده با شخصیت و آراء شهید مطهری نیز از طریق مطالعه آثار ایشان بوده است. به نظر بنده نقطه تمایز افکار استاد مطهری در مقایسه با سایر اندیشمندان در این است که، ایشان در معرفی فلسفه به صورت جامع تبحر خاصی داشتند.

استاد مطهری نیز مانند ابن سینا از یک طرف به فلسفه عقلی معتقد بودند؛ و از طرف دیگر مانند سهروردی و غزالی، به فلسفه قلبی و شهودی گرایش نشان میدادند. همچنین جریان سومی که بنام گرایش صدرایی مشهور است نیز در آثار فلسفی استاد مطهری به چشم می‌خورد. من بسیار شیفته ملا صدرا هستم. در جایی به نقل از ایشان خواندم : حقیقت انسان وقتی معنی پیدا میکند که، خود را تجلی صفات خدا و ظهور و بروز جلوه الهی بداند؛ و استاد مطهری هم قائل به همین نظریه بوده است.

یکی دیگر از زمینه های آشنایی من با اندیشه استاد مطهری، حضور در سمینارهایی است که طی چند سال گذشته به همت بنیاد علمی و فرهنگی شهید مطهری، با هدف معرفی اندیشه و آثار استاد، در اندونزی برگزار شده است. البته خود بنده هم افتخار این را داشته ام که به عنوان سخنران مدعو پیرامون افکار و آثار ایشان مطالبی را ارایه نمایم. همانطوری‌ که می‌دانید استاد مطهری حول محور بسیاری از مباحث جامعه از جمله اقتصاد، فرهنگ، اعتقادات، و موضوعات سیاسی روز، مطالب مستدل و قابل تأملی را ارایه نموده است. از طرف دیگر خوشبختانه اخیراً رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی نیز به موازات برگزاری سمینارهای مطهری شناسی مذکور، مبادرت به ایجاد اتاق ایران در دانشگاه شیخ شریف هدایت الله در شهر چربون نموده است. همین نکته باعث شده است که بنده نیز به عنوان مدرس این دانشگاه به دانشجویان خود توصیه نمایم که مطالعات خود را به زبان‌های عربی و فارسی گسترش دهند.  لذا ما شدیداً نیازمند دریافت کتب علمی و اعتقادی به زبان‌های عربی و فارسی بویژه از آثار ترجمه شده استاد مطهری هستیم. البته ناگفته نماند که در حال حاضر ترجمه عناوین زیادی ازآثار شهید مطهری به زبان اندونزیایی در دسترس اساتید و دانشجویان قرار دارد.

 

نظام‌مند كردن همايش‌هاي مطهري شناسي

به رغم فعالیت‌های متنوع مطهری شناسی توسط بنیاد شهید مطهری که در قالب سمینارها و دوره‌های آموزشی سیر مطالعاتی و مسابقات کتابخوانی برگزار می‌شود، افزایش اینگونه برنامه‌ها و بخصوص نظام‌مند کردن آنها در قالب دوره‌های آموزشی مستمر، نقش بسزایی در تشویق دانشجویان اندونزیایی نسبت به شناخت شخصیت و آراء علمی و معنوی استاد مطهری ایفاء خواهد نمود.

البته لازم است این سمینارها هدفمند و بر اساس نیازهای فکری و فرهنگی روز مخاطبین موضوع بندی شوند. چون به معنای واقعی آراء استاد مطهری بخصوص در موضوعات اجتماعی و فرهنگی قابلیت پاسخگویی به بسیاری از معظلات و مشکلات جهان امروز را دارد.

صادقانه بگویم ما در حال حاضر تقریباً کسی را نمی‌شناسیم که بتوانیم او را همانند و همطراز استاد مطهری معرفی کنیم. به همین خاطر ما نیازمند مطهری های دیگری برای جهان امروز و فردا هستیم. شاید برخی از اندیشمندان اندونزیایی مانند پروفسور مولیادی کارتانگرا و یا پروفسور فرامادینا را بتوان در برخی موضوعات خاص تا حدودی نزدیک به استاد مطهری معرفی کرد، اما بنا بر اذعان و تایید قریب به اتفاق اندیشمندان و نخبگان اندونزیایی، بی شک هیچکس را نمی‌توان سراغ داشت که مانند شهید مطهری در چندین و چند موضوع بتواند با تبحر و تامل ارایه نظر نماید و یا برای حل مشکلات بشری در موضوعات مبتلابه ارایه طریق نماید.

انتهای پیام

دیدگاه ها