شناسه متن : 129
1393/1/24 - 11:34 2014-04-13 11:34:00

 

برای دانلود فایل اینجا را کلیک کنید.

مشاهده درس
پس از ورود به سامانه آموزشی، در صفحه میزکار و بخش «درس‌های من»، درس‌های انتخاب شده توسط شما به نمایش در می‌آید. پس از کلیک بر روی درس مورد نظر و ورود به صفحه آن، برای هر درس بخش‌هایی مشاهده می‌کنید که به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

بخش‌های (ماژول‌های) یک درس
در هر درس بخش‌هایی که در زیر مشاهده می‌کنید، وجود دارد. البته با توجه به نیاز و صلاحدید استاد درس یا مدیر سیستم، امکان غیرفعال کردن هر بخش وجود دارد. در نتیجه تعداد آن‌ها با توجه به تنظیمات صورت گرفته برای هر درس، می‌تواند متفاوت باشد.

1ـ منبع درس
در این بخش، محتوای درس (در قالب فایل‌های PDF و HTML) در دسترس شما قرار دارد.

با توجه به نوع فایل بارگذاری شده، با انتخاب گزینه «مشاهده» یا «نمایش با Adobe» می‌توانید فایل مورد نظر را مشاهده کنید. 
از طریق گزینه «دانلود» می‌توانید فایل را ابتدا بر روی رایانه خود ذخیره و سپس مشاهده نمایید؛ البته در صورتی که اجازه دانلود آن به کاربر داده شده باشد.
از طریق گزینه «دانلود به صورت ZIP» می‌توانید هر تعداد فایل را که در لیست وجود دارد، انتخاب و به صورت فشرده (فایل زیپ) بر روی رایانه خود ذخیره کنید.

2ـ آزمون
در این بخش، آزمون‌های ایجاد شده توسط استاد قابل مشاهده است.

در صفحه آزمون، اطلاعاتی همچون عنوان آزمون، نوع آزمون (عادی یا خودکار)، وضعیت شرکت در آزمون، تاریخ پایان، نمره آزمون و تعداد سؤالات قابل مشاهده است. از بخش «عملیات» و با انتخاب گزینه «شرکت در آزمون» می‌توانید در آزمون شرکت کنید

با ورود به صحفه هر آزمون، اطلاعاتی همچون نمره آزمون، نمره منفی هر سؤال، تاریخ نمایش پاسخ‌نامه، امکان ورود، زمان آزمون، وضعیت ورود، امکان ویرایش جواب‌ها، نوع سؤالات (همه سؤالات چندگزینه‌ای یک جوابی‌اند) و تعداد آن‌ها مشخص شده است. برای ورود به آزمون، گزینه «ادامه» را انتخاب کنید.
توجه: باید دقت داشته باشید که در زمان مشخص شده به سؤالات، پاسخ دهید. در صورت پایان وقت آزمون، سیستم به طور خودکار از ادامه پاسخ دادن شما جلوگیری می‌کند.

پس از دادن پاسخ به سؤالات، گزینه «ذخیره پاسخ‌ها» را انتخاب کنید. برای حذف پاسخ داده شده به هر سؤال و اصلاح آن، گزینه «پاک کردن پاسخ» را انتخاب کنید.

...

پس از انتخاب گزینه «پایان آزمون» صفحه‌ای به کاربر نشان داده می‌شود که در آن اطلاعاتی همچون تعداد سؤال‌های بدون پاسخ و تعداد سؤال‌های باپاسخ مشخص شده است. در صورت نیاز به ویرایش پاسخ، گزینه «ویرایش پاسخ‌ها» را انتخاب کنید تا به صفحه آزمون بازگریدید؛ در غیر این‌صورت گزینه «پایان آزمون» را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه «پایان آزمون»، پنجره زیر نمایان می‌شود. با زدن دکمه تأیید (ok) نمره آزمون شما در صفحه آزمون‌ درس نشان داده می‌شود. همچنین امکان ثبت اعتراض شما از طریق گزینه «عملیات» در دسترس شما قرار می‌گیرد.


3ـ خودآزمایی
در این بخش، می‌توانید در هر زمان برای خود یک آزمون ایجاد کرده و میزان دانش خود در آن درس را مورد سنجش قرار دهید؛ البته این به شرطی است که در بانک سؤالات آن درس، تعدادی سؤال برای خودآزمایی بارگذاری شده باشد.
با انتخاب گزینه «خودآزمایی» صفحه ایجاد خودآزمایی باز می‌‌شود. در این صفحه باید عنوان آزمون، گروه و تعداد سؤالات مورد نظر خود را مشخص و گزینه جستجو را انتخاب کنید. (نوع و سطح سؤال به صورت «همه موارد» باشد.) سامانه به طور خودکار سؤالاتی را که دارای شرایط تعیین شده باشند، نمایش می‌دهد.

برای ایجاد آزمون خودآزمایی، سؤالات مورد نظر خود را انتخاب و گزینه «افزودن» را انتخاب کنید. خودآزمایی شما در بخش آزمون و در پنجره «خودآزمایی‌ها» نشان داده می‌شود. فرآیند شرکت در خودآزمایی همانند شرکت در آزمون است که در بخش آزمون شرح داده شد.

پس از پایان خودآزمایی، با انجام دوباره «شرکت در آزمون»، وضعیت پاسخ شما را به هر سؤال نمایش می‌دهد.

4ـ تالار گفتگو
در این بخش، کاربران می‌توانند درباره موضوعاتی که توسط استاد درس ایجاد شده است، به بحث و تبادل نظر بپردازند. برای شرکت در بحث مورد نظر، گزینه «ورود به بحث» را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه «پاسخ جدید»، فرم پاسخ باز می‌شود. پس از نوشتن نظر یا ایده خود در رابطه با موضوع بحث و انتخاب گزینه «ثبت»، پاسخ شما برای استاد (یا مدیر سیستم) ارسال می‌شود. در صورتی که پاسخ شما حاوی فایل یا فایل‌هایی باشد با دکمه Browse (یا Choose) فایل مورد نظر را انتخاب کرده و گزینه «ثبت» را انتخاب نمایید.

در صورتی که تخلّفی از سوی کاربران سایت در فضای تالارها مشاهده نمودید، می‌توانید با زدن دکمه تخلف در انتهای نظر وی، موضوع را با مسئولان در میان بگذارید.

5ـ اخبار
در این بخش، اخبار مرتبط با این درس نمایش داده می‌شود. از بخش جستجو می‌توانید خبر مورد نظر خود را بر اساس عنوان، متن یا گروه خبر جستجو کنید.

6ـ طرح سؤال
در این بخش، می‌توانید سؤالات خود را از استاد (یا مدیر سیستم) بپرسید. از نوشتن متن سؤال خود و انتخاب گزینه «طرح سؤال»، سؤال شما برای استاد (یا مدیر سیستم) ارسال می‌شود.

7ـ سؤالات من
در این بخش، می‌توانید سؤالات طرح شده توسط شما و پاسخ‌های داده شده را مشاهده کنید.

8ـ گفتگوی آنلاین

در این بخش، کاربران حاضر (آنلاین) در درس می‌توانند به گفتگو و محاوره متنی با یکدیگر بپردازند.

9ـ ریزنمرات من
در این بخش، می‌توانید نمره‌ای که به ازای هر فعالیت آموزشی اعم از نمره تمرین، آزمون و ... توسط سیستم و به طور خودکار یا توسط استاد درس به شما داده شده است را مشاهده کنید.
10ـ کارنامه
در این بخش، کارنامه مربوط به آن درس (یا دوره) را مشاهده می‌کنید؛ البته به شرطی که استاد درس (یا مدیر سیستم) نمره نهایی شما را ثبت کرده باشد.

انتهای پیام

دیدگاه ها